דיור מוגן – האם לעזוב את הבית?

זוג גימלאים מחייכים אחד לשנייה

דיור מוגן קשישים – מגן על הדיירים הן מבחינת אבטחת שלומם הפיזי והן מבחינת ההשגחה הבריאותית והיכולת להעניק סיוע רפואי מקצועי בכל רגע נדרש. כאשר אדם משוחרר מפחדים וחרדות, גם חיי היומיום שלו נעשים יותר יפים, קלים וחיוניים.

 

מציאת דיור מוגן הולם לקשיש יכולה להוביל לוויכוחים מרים ולאי הבנות בקרב בני המשפחה, כשהם דנים ביניהם אם כדאי שבן משפחתם המבוגר יעבור לגור במסגרת דיור מוגן או ימשיך להתגורר בביתו. כדי להימנע מבעיות אלה, רצוי לבחון מקרוב מה מציע דיור מוגן לקשישים לעומת המשך המגורים של המבוגר בבית הפרטי שלו.

הגיל הוא גורם קריטי שמשפיע על החיים שמתחילים בלידה ומסתיימים במוות. כאשר ילד נולד חייו מתחילים בצעדים הראשונים שהוא עושה בתוך עולם חדש, וכאשר הוא מזדקן, הוא עדיין ממשיך לצעוד באותו עולם, אבל כעת עולם זה מציג אתגרים רבים נוספים.

יתרונות הדיור המוגן לקשיש ולבני המשפחה

בימינו, כל אחד רוצה לחיות את חייו בכבוד ואף אחד לא מבקש להפוך לעול על בני המשפחה שלו. אולם לעיתים קרובות קשיש שבוחר להמשיך לחיות בביתו הפרטי, מחייב את בני המשפחה שלו להיערך ולבחון סידורים מיוחדים שיאפשרו להם לסייע לקשיש למלא את המטלות היומיומיות שלו.

זאת ועוד, כיוון שבדרך כלל בני המשפחה הם אנשים עובדים, השהיה בבית ההורה המבוגר כדי לעזור לו, הופכת יותר ויותר בלתי אפשרית. לכן, עדיף לחפש מגורים בבית דיור מוגן, שיעניקו לבן המשפחה המבוגר את כל השירותים שהוא נזקק להם; מגורים שיאפשרו לו קיום יומיומי איכותי (שירותי בריאות, בטחון, משק בית, תזונה, כביסה ועוד). בנוסף, בתי דיור מוגן, ובכללם אחוזת בית, מציעים לדיירים גם פעילויות חברתיות ותרבותיות שמאפשרות להם להמשיך בחיים מלאי חיוניות ומשמעות.

חיים חיוניים תורמים לבריאות טובה

דיור מוגן קשישים – לפי המחקר, קשישים שחיים בבדידות מועדים יותר ללקות בדיכאון, שמשפיע לרעה לא רק על המצב הנפשי של האדם, אלא גורם גם להתדרדרות המצב הבריאותי של הגוף. כיוון שדיור מוגן מציע למבוגר חיים חיוניים במסגרת קהילתית וחברתית תוססת, לאורח חיים זה יש פוטנציאל לחלץ את האדם מבדידות ומדיכאונות ומאפשר לו להמשיך לשמור על בריאות טובה ועל חיים טובים ועצמאיים.

דיור מוגן כמקום בטוח

מבוגרים שמתגוררים לבדם הופכים לא פעם לקורבנות של פעולות אלימות עברייניות. בנוסף, בעת מצוקה רפואית כלשהי הם עלולים למצוא את עצמם לבדם, כשאיש אינו שומע אותם ואין מי שיושיט את העזרה הנדרשת. לעומת זאת, הדיור המוגן כשמו כן הוא: מקום מוגן.
דיור מוגן קשישים – מגן על הדיירים הן מבחינת אבטחת שלומם הפיזי והן מבחינת ההשגחה הבריאותית והיכולת להעניק סיוע רפואי מקצועי בכל רגע נדרש. כאשר אדם משוחרר מפחדים וחרדות שמא ייפגע או שמא לא יקבל עזרה בעת הצורך, גם חיי היומיום שלו נעשים יותר יפים, קלים וחיוניים.
אמנם, קשה לעזוב את הבית ואת הסביבה המוכרת ולהחליט בגיל מבוגר על שינוי דרסטי של אורח החיים. ובכלל, שינוי אינו קל לרוב האנשים, על אחת כמה וכמה בגיל מבוגר, לאחר שנים של שיגרה מוכרת. לכן, חשוב לנקוט בצעדים שיבטיחו מעבר קל עד כמה שאפשר, ובעיקר לבחור בבית הדיור המוגן המתאים ביותר לאיש המבוגר ולצרכיו.

לקביעת פגישה בלתי מחייבת פנו אלינו עוד היום

הכתבות הבאות

דילוג לתוכן