חשיבות המגורים במסגרת דיור מוגן

סבא ונכד יושבים בפאלאס

הדיור המוגן מספק את צרכי הביטחון האישי והצרכים הרפואיים ומציע לדיירים חיים משמעותיים מלאי פעילויות, שבכוחם להוציא אותם מחיים מלאי בדידות וחוסר מעש, ומהתדרדרות לדיכאון ולמחלות גופניות שמאפיינים מבוגרים שגרים בביתם.

דיור מוגן מיועד למבוגרים עצמאיים שמבקשים לחיות חיים איכותיים, בטוחים, בלתי-תלויים ומלאי פעילות, במסגרת קהילתית של בית מוגן ובטוח.

בתרבות המערב, בשונה מתרבויות שונות בעולם, אנשים מבוגרים מעבירים לידי אחרים (הילדים או המטפלים שלהם) את האחריות והשליטה בחיים שלהם. בתרבויות לא מערביות רבות, מקבלים הקשישים בקהילה את התפקיד המכובד של אב הקהילה או המשפחה. למרבה הצער, בתרבות המערב, אנשים – גם אם ניהלו בחייהם קריירה מצליחה וחיו חיים מלאי משמעות – נעשים “רואים ואינם נראים” והופכים לתלויים בילדיהם כשהם מתבגרים. אנשים אלה מוצאים את עצמם לרוב מבזבזים את זמנם באופן מאד לא חיוני ומשמעותי כשהם בוהים רוב היום לבדם מול מסך הטלוויזיה.

ניתן להבחין בחברה בסוגים שונים של הזדקנות. יש מבוגרים שינסו להילחם בתופעות הזקנה על ידי ביצוע ניתוח פלסטי, דיאטה חריפה, אמון גופני באופן קיצוני. יש מבוגרים שיתנגדו למצב ויבחרו בהכחשה, בהסתגרות או בהפיכה לאנשים מרירים וזועפים. אחרים ישלימו עם המציאות וינסו להתאים את חייהם למצב החדש.

בכוחם של המגורים במסגרת הדיור המוגן לשלוף אנשים מבוגרים מתוך אורח חיים מדכא, שבו גם הם עלולים להשלים עם הרעיון שכבר אין בהם תועלת לחברה, למרות שמחקרים מלמדים שמבוגרים יכולים להמשיך וללמוד דברים ותחומים חדשים ולקחת חלק פעיל בקהילה. אם כך, למה לא לאפשר להם זאת?

דיור מוגן לשמירה על איכות החיים

מחקרים מדגישים שלעיתים קרובות הגורמים להתדרדרות גופנית ומנטלית של קשישים רבים הם בדידות וחוסר בפעילות פיזית ובגירויים שכליים ורגשיים. פעילות גופנית ותזונה נכונה מסייעים למניעת כאבי פרקים, בעיות בלחץ הדם, התקף לב, סרטן ודיכאון. לכל המפגעים האלה יש מענה במסגרת מגורים בבית דיור מוגן.

כאן טמונה חשיבותו של בית מוגן למבוגרים – לא רק שהבית מספק את צרכי הביטחון האישי והצרכים הרפואיים, אלא, הדיור המוגן מציע לדיירים חיים משמעותיים מלאי פעילויות, שבכוחם להוציא אותם מחיים מלאי בדידות וחוסר מעש, ומהתדרדרות לדיכאון ולמחלות גופניות שמאפיינים מבוגרים שגרים בביתם.

מתוך גישה זו של חשיבות הפעילות המנטלית והגופנית, אחוזת בית מציעה לדייריה מבחר של חוגים, חיי חברה, מועדון ספורט ומועדון בריאות. כך יכולים הדיירים למלא את יומם בשלל פעילויות תרבות, חברה וספורט, ולהמשיך באורח חיים חיוניים ומשמעותיים שישפיע גם על בריאותם הטובה, הן הגופנית והן הנפשית.

כל דייר יכול למצוא את הפעילויות המתאימות לו מתוך רשימת החוגים שמציעה אחוזת בית: חוגי ריקודים, חוגי יצירה, חוגים ללימודי שפות (אנגלית ועברית), מועדון קלפים, מקהלה, חוג יידיש, מכללה שבמסגרתה נערכים הרצאות מקצועיות ופינות מחשב. בתחום הספורט, הדיירים יכולים להשתתף בחוג להתעמלות במים שמתקיים בבריכה,  בחוג צעידה, בחוג להתעמלות לפיתוח גמישות הגוף ועוד.

מומחים מדגישים שבעיות בריאותיות לא בהכרח צריכות להיות חלק מתהליך הזקנה. אין סיבה שבזקנתנו, הבריאות הפיזית שלנו תלך ותדרדר. אפשר לשנות מצב זה ולהימנע מכאבים, מחלות ונכות על ידי שמירה מתמדת על חיים פעילים ומשמעותיים. קל לעשות זאת במסגרת של בית מוגן שפותח בפני הדיירים מגוון של אפשרויות בהישג יד.

לפרטים נוספים צרו קשר עוד היום

הכתבות הבאות

דילוג לתוכן