כאבי גב

בנאדם מחזיק גב כואב

כאבי גב מגיעים בכל גיל ובכל מצב, לעתים ללא כל התרעה מוקדמת, ולעתים עם איתות ברור של תפיסות ואי נוחות שהולכת ומתפתחת עם הזמן.

 

כאב הוא אחד מהדרכים של הגוף לאותת לנו כי הוא במצוקה. הדרישה הברורה וחסרת הפשרות של הגוף לתשומת לב מעירה אותנו לשינויים שאנו עוברים, ולעתים קרובות מגיעה עם מסר חשוב על שינוי שאנו צריכים לעשות.

מישיבה לא בריאה וממושכת מול צג המחשב בעבודה, דרך נהיגה של שעות ארוכות על כיסא לא מתאים, ועד לשנים רבות של שינה על מזרן לא איכותי, הגב שלנו סופג את ההתנהגות שלנו, ובסופו של דבר עלול להתעורר ולספר לנו שהגיע הזמן לשינוי.

כאבי גב מגיעים בכל גיל ובכל מצב, לעתים ללא כל התרעה מוקדמת, ולעתים עם איתות ברור של תפיסות ואי נוחות שהולכת ומתפתחת עם הזמן, בהתאם לערנות שלנו ולנכונות שלנו להקשיב לגוף.

פריצות דיסק

אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכאבי גב היא תופעה הנקראת – “פריצת דיסק”, או בשפה המקצועית – צניחה של הדיסק הבין-חולייתי. תופעה זו נפוצה במיוחד, ומהווה אחד מן הגורמים המובילים לכאבי גב בכל גיל.

בין כל חוליה וחוליה בגב ישנו מעין דיסק שעשוי מסחוס, ותפקידו שמירה על האלסטיות המבנית וההפרדה בין חוליה לחוליה. הדיסקים הללו מלווים אותנו לאורך כל החיים, והשחיקה שלהם תלויה, כמובן, באופן השימוש שלנו בגב.

נשיאת משאות כבדים בצורה לא נכונה היא הסיבה העיקרית לפציעות מסוג זה, וגם אם מדובר בנשיאת משקלים לא גבוהים במיוחד, הרי שבמידה ומדובר בהרגל יומיומי ארוך שנים, הנזק המצטבר עלול להוביל לאט-לאט להיווצרות התופעה.

קבוצות הסיכון לפריצת דיסק

כל פלחי האוכלוסייה חשופים לפגיעה זו או אחרת במבנה הדיסקים שבגב, אך האוכלוסיות שיותר מועדות לפורענות הן:

-אנשים כבדי משקל – משא משקל גופם של אנשים בעלי משקל עודף עלול לבדו ליצור, לאורך זמן, את הלחצים שמעוררים סכנה לפגיעה בדיסקים.

-אנשים חלשים במיוחד – אנשים בעלי חולשה פיזית שבוחרים להניף משקל גבוה עלולים לייצר פריצת דיסק בין-רגע, בשל אי-יכולתם של שרירי הגוף לנהל בצורה בטוחה את התנועה עם המשקל שהונף על הגוף הבלתי-מיומן.

-אנשים שיושבים הרבה – ישיבה ממושכת יוצרת לחצים על חוליות הגב התחתון, ועם הזמן לחצים אלו יוצרים נזקים לדיסקים שעלולים להגיע למצב של פריצה.

הכתבות הבאות

דילוג לתוכן