מקום בטוח לאנשים מבוגרים

זוג מבוגר מחזיק ידיים עם מקל הליכה

התפישה של מגורים במסגרת בית אבות, בית הורים או דיור מוגן התחילה להתברר כפתרון טוב והולם לבעיות שמאפיינות אנשים מבוגרים. הטיפול המסורתי בקשישים מועבר כעת מבני המשפחה לארגונים.

המספר הגדל של אנשים מבוגרים הופך להיות בעיה שהולכת ומתעצמת בעולם של היום. בגלל מושג “המשפחה הגרעינית”, התחילה ירידה במספרם של האנשים הצעירים יותר, ועלייה במספרם של המבוגרים. כתוצאה מכך, עולה מספר האנשים הצעירים שצריכים לטפל באנשים מבוגרים.

היום, לרוב המשפחות יש מקסימום שניים עד שלושה ילדים, והם קרוב לוודאי עובדים במקומות שונים. לכן, הם לא זמינים על מנת לטפל בהורים המבוגרים שלהם.

אז מי ידאג לאנשים אלה? והאם יש עוד מישהו שיכול לטפל בהם כמו שהילדים שלהם יכולים? אלה שתי תשובות חשובות שצריך לתת עליהן את הדעת.

להמשיך לחיות בבית

אנשים מבוגרים זקוקים ליותר טיפול ואהבה ממה שקיבלו עד כה. בעולם הנוכחי זה בלתי אפשרי שהילדים יעניקו להורים שלהם את כל הטיפול הדרוש להם. מצב זה עלול לגרום להורים לדיכאון.

בנוסף לכך, אנשים מבוגרים זקוקים לפעמים לאנשים אחרים כדי שיצאו וימלאו אחר צרכיהם האישיים. בהעדרם של הילדים שלהם, יהיה עליהם קשה מאוד לשמור על שגרת יומם ולספק את הצרכים הבסיסיים שלהם ללא עזרה. מעבר לכך, הם עלולים לחוש בדידות בעקבות הישיבה באפס מעשה בתוך הבית, אם בשל קושי בניידות או בשל סיבות אחרות.

מציאות זו משפיעה על מערכות היחסים של המבוגרים עם אחרים והמצב רק הולך ומתדרדר. ייתכן גם שחבריהם כבר עברו לעולם הבא, והם מתקשים ליצור חברויות חדשות ומוצאים את עצמם לבד כל שעות היום.

תיאור זה לא משאיר מקום לספק שבגיל מבוגר האדם זקוק ליותר תשומת לב וטיפול לעומת הזמנים בהם היה צעיר יותר.

לעבור לבית הורים

התפישה של מגורים במסגרת בית אבות, בית הורים או דיור מוגן התחילה להתברר כפתרון טוב והולם לבעיות שמאפיינות אנשים מבוגרים. הטיפול המסורתי בקשישים מועבר כעת מבני המשפחה לארגונים.

ההבדל בין בית הורים לבית אבות הוא בגודל הבית. בית הורים יכול לאכלס כשלושים קשישים שרמת התפקוד שלהם גבוהה, והוא בעצם מעין בית אבות אינטימי וקטן יותר.

ארגונים רבים מציעים ביום שירותים לקשישים – שכוללים יחידת דיור, חיי חברה ומתקנים שונים להעשרת איכות החיים – במטרה לטפל בקשישים בצורה הראויה.

זה הזמן ליהנות מפתרונות הדיור של בית הורים או דיור מוגן ולוודא שההורים אכן נמצאים בידיים טובות.

במסגרת בית הורים ההורה נהנה מחיים שלמים וחווייתיים בקרב בני גילו, ובכך ממעיט את הסיכון ללקות במחלת הדיכאון שהיא אחד הגורמים הראשיים לתמותה בקרב בני גיל הזהב.

בית הורים, או דיור מוגן כדוגמת אחוזת בית מספקים להורים מגורים ברמה איכותית, ארוחות מזינות ומאוזנות בחדר אוכל משותף, שיעורי התעמלות שונים לשמירה על הכושר הגופני שכל כך חשוב בגיל זה. הבית מפעיל גם חוגים במגוון של תחומים שמבטיח לכל אדם אפשרות להשתתף בחוג שמעניין אותו.

באחוזת בית, לדוגמה, הדיירים יכולים לבחור להשתתף בחוג ריקודי עם, לימוד אנגלית, יידיש ועברית, מועדון ברידג’, מקהלה וחוגי אומנות בתחום הציור, עבודות העץ, סריגה, ויטראז’, עבודה בחומר, אריגה, עבודות טלאים ותכשיטנות.

הכתבות הבאות

דילוג לתוכן