גודל גופן

צור
קשר >

תודה!
ההודעה שלכם התקבלה
בהצלחה

לגוף חוקים משלו

חשיבות הפיזיותרפיה

הפיזיותרפיה שייכת לקבוצת המקצועות הפרה-רפואיים.
זהו תחום רחב היקף, העוסק בריפוי ושיקום של מגוון רחב של פציעות ומצבי חולי, וכן מטפל במצבי כאב כרוניים ואחרים ובמניעתם.

צוותי פיזיותרפיה נמצאים בבתי חולים, במרכזי שיקום והחלמה, בבתי דיור מוגן, במרפאות, במכוני ספורט ובענפי הספורט למיניהם, וכן בבתי ספר ובמוסדות חינוך.
התחומים שבהם עוסקים הפיזיותרפיסטים הם רבים ומגוונים: אורתופדיה, נוירולוגיה, רפואה נשימתית, לב, ארגונומיה, שיווי משקל, ספורט למינהו, ילדים ועוד.

למה צריך פיזיותרפיה?

הגבלות בתפקוד פוגעות באיכות החיים וגורמות לתחלואה ולתמותה. שמירה על התפקוד באמצעות פיזיותרפיה הכוללת תרגול גופני קבוע היא חיונית לשיפור יכולת התנועה והתפקוד לאורך החיים. הטיפולים מיועדים לשמירה על טווחי תנועה, לחיזוק שרירים ולשיפור שיווי המשקל. מטרות הטיפול הן לאפשר עצמאות מרבית.
גורמים רבים אחראים במשותף לירידה בכושר הגופני ובתפקוד. בין אלה: גיל ביולוגי, תפקוד לבבי לקוי, אנמיה והפרעות מטבוליות.

גורמים אחרים לירידה בסבילות גופנית ובתפקוד הם גורמים נפשיים-חברתיים. אלה יכולים להתבטא במגוון דרכים: דיכאון, חרדה, כעס, ירידה בתפקוד המיני, היפוך תפקידים במשפחה, לחצים כלכליים, ירידה בדימוי הגוף ובדימוי העצמי ובידוד חברתי. חשוב לציין, כי גם פעילות גופנית לטווח קצר משפרת מדדי כושר, סבילות ויכולת תפקודית, ואילו הפסקת הפעילות גורמת להישנות המצב של טרום-הפעילות.

כשמבקשים מאדם שטופל בפיזיותרפיה להעריך את איכות חייו, הוא מציין את התפקוד היום-יומי בעקבות פעילות גופנית קבועה כגורם המשפיע ביותר על איכות החיים שלו. התפקוד היום-יומי הוא המניע המשמעותי ביותר בעבור המטופלים להשתתף בפעילות גופנית קבועה כחלק מתוכנית שיקום. תפקוד גופני עצמאי משפיע על יכולת ניהול הטיפול העצמי, על היענות לטיפול, על תקשורת חיובית ועל שיפור מדדים בריאותיים.

לו היינו מצפים מאנשים בעלי מוגבלויות פיזיות להיות פעילים – הם היו נעשים פעילים. מחקרים מראים שבהיעדר הנחיות ברורות, נושא הפעילות הגופנית אינו מטופל באופן שיטתי.

אפשרות מצוינת היא פיזיותרפיה בקבוצה. יתרונות הקבוצה רבים: היא יוצרת אינטראקציה חברתית בצד מוטיבציה תחרותית, מחויבות אישית להתמיד בפעילות, גורם מסיח דאגות ויתרון חשוב ומרכזי בגיל השלישי – משמשת כקבוצת תמיכה.

 

צור
קשר >

תודה!
ההודעה שלכם התקבלה
בהצלחה

צור
קשר >

תודה!
ההודעה שלכם התקבלה
בהצלחה